Kategorie: Medycyna

Czym Jest Cholesterol i Dlaczego Jego Nadmiar Zabija Miliony Ludzi?

4 tygodnie temu

Lekarze na całym świecie biją na alarm – podwyższony cholesterol zwiększa ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Choroby układu krążenia są przyczyną numer jeden zgonów i niepełnosprawności ludzi na całym świecie!

Według WHO, Światowej Organizacji Zdrowia, to właśnie wysoki cholesterol zabił już 2,6 mln ludzi i uniepełnosprawnił ponad 29 mln ogółu populacji.

Niestety powyższe statystyki rosną z roku na rok i jeżeli nie zadbamy o prawidłowy poziom cholesterolu, grożą nam i naszym bliskim poważne choroby, a w najgorszym przypadku kalectwo czy niestety śmierć.

Zaniedbany wysoki cholesterol to szybka droga do miażdżycy, która powoduje szereg bolesnych chorób, kalectwo a nawet śmierć.

Pierwszym, oraz jednym z najważniejszych, krokiem w kierunku obniżenia cholesterolu jest odpowiednia wiedza na jego temat. Jak mamy walczyć z wysokim cholesterolem jeżeli nie wiemy nawet czym on tak naprawdę jest?

Zacznijmy od podstaw czyli od wytłumaczenia Tobie czym jest cholesterol i jakie pełni dla Twojego organizmu funkcje.

Wiedza to klucz do sukcesu, dlatego w dzisiejszym artykule zaczniemy od samych podstaw. W bardzo prosty sposób, z medycznego punktu widzenia, wytłumaczę Ci czym jest cholesterol, jak powstaje cholesterol, dlaczego cholesterol jest potrzebny i dlaczego podwyższony cholesterol jest szkodliwy dla Twojego zdrowia.

Zachęcam Ciebie również do obejrzenia mojego video na kanale YouTube w którym poruszane są powyższe zagadnienia.

Wszystkie te informacje pozwolą Tobie i Twoim bliskim w zrozumieniu zagrożeń związanych z podwyższonym cholesterolem i pomogą Wam w zmianie dotychczasowego stylu życia na taki, który zapewni Wam prawidłowy poziom cholesterolu oraz zdrowie i energię na długie lata.

1. Cholesterol – Co To Takiego?

Cholesterol to nic innego jak substancja tłuszczowa (tak zwany lipid), która występuje we krwi i Twoich komórkach (spójrz na rysunek 1 poniżej).

Rysunek 1 – Tak właśnie wygląda cholesterol – substancja tłuszczowa, tu współtworzy blaszkę miażdżycową w ścianie tętnicy.

Jest ona składnikiem Twoich błon komórkowych, prekursorem niektórych hormonów, kwasów żółciowych oraz witaminy D, która pełni bardzo ważną funkcję w utrzymaniu prawidłowej mineralizacji Twoich kości oraz prawidłowego funkcjonowania Twojego układu mięśniowego, nerwowego czy autoimmunologicznego [1]. Jak widzisz, pełni on bardzo ważną rolę dla Twojego organizmu, o czym wspomnę jeszcze później.

2. Cholesterol – Gdzie Powstaje

Cholesterol powstaje głównie w wątrobie (spójrz na rysunek 2), ale częściowo dostarczany jest do Twojego organizmu wraz z jedzeniem.

Rysunek 2 – Wątroba odpowiada za wytwarzanie cholesterolu w Twoim organiźmie.

Cholesterol jest w 75 % (a według niektórych źródeł nawet 80%) wytwarzany przez Twoją wątrobę i jelita , a pozostałe 20%-25% przyjmowane jest wraz z pożywieniem [2]

Ilość wyprodukowanego przez nasze ciało cholesterolu jest ilością w zupełności wystarczająca do prawidłowego funkcjonowania naszego całego organizmu i dlatego nie musisz przyjmować go z pożywieniem.

Czy wiesz, że jeśli jesz tylko 200 do 300 miligramów (mg) cholesterolu dziennie (jedno żółtko ma około 200 mg), to Twoja wątroba będzie produkować dodatkowe 800 miligramów dziennie z surowców takich jak tłuszcz, cukry i białka. W rzeczywistości produkcja cholesterolu jest tak ważna, że ​​wątroba i jelita wytwarzają około 80% cholesterolu, którego potrzebujesz, aby zachować zdrowie. Ta ilość jest wystarczająca.[2]

3. Jak Powstaje Cholesterol

Wisz już, że cholesterol powstaje w naszej wątrobie, ale także w małym stopniu przyjmowany jest do naszego organizmu wraz z pożywieniem. Ważne jest także aby wiedzieć, że cholesterol jako tłuszcz, nie może sam podróżować we krwi. Wyobraź sobie tłuszcz boczku, który unosi się w garnku z wodą. Jest on dość bezużyteczny w takiej formie, prawda? Dlatego nasze ciało “pakuje” cholesterol i inne tłuszcze (lipidy) w małe cząsteczki pokryte białkiem, które łatwo mieszają się z krwią. Te małe cząsteczki (spójrz na rysunek 3 poniżej), zwane lipoproteinami (lipid i białko), przenoszą cholesterol i inne tłuszcze w całym ciele.” [2]

Rysunek 3 – Te właśnie te małe cząsteczki zwane lipoproteinami przenoszą cholesterol i inne tłuszcze w całym ciele.

Cholesterol i inne tłuszcze krążą w krwiobiegu w kilku różnych postaciach. Spośród nich największą uwagę przykuwa LDL (zwany “złym” cholesterolem) oraz HDL (zwany “dobrym” cholesterolem). Więcej na ich temat wkrótce. Teraz ważne jest aby pamiętać, że…

lipoproteina LDL = to tzw. “zły” cholesterol, na który musisz bardzo uważać!

To on transportuje do światła naczynia cholesterol i przyczynia się do tworzenia blaszki miażdżycowej. Im wyższy poziom cholesterolu LDL we krwi, tym większe ryzyko zawału, chorób serca i innych chorób wynikających z miażdżycy.

Natomiast

lipoproteina HDL = to tzw. ”dobry” cholesterol dla Ciebie i pełni ważne funkcje dla Twojego organizmu.

To właśnie on zabiera z naczynia cholesterol i transportuje go do wątroby w celu wydalenia. Tak jakby zapobiega rozwojowi miażdżycy. Zależy nam na tym, by jego ilość była odpowiednio wysoka. Im niższy jest jego poziom, tym większe jest ryzyko chorób serca, zawału i innych chorób wynikających z miażdżycy.

4. Cholesterol Znaczenie dla Organizmu Człowieka

Cholesterol zdobył bardzo złą reputację przez fakt, że jego wzrost przyczynia się do różnych chorób serca, które często kończą się kalectwem czy śmiercią. Niemniej jednak musisz zdać sobie sprawę, że cholesterol jest również niezbędny dla Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia, dlatego Twój organizm dba o jego wewnętrzną syntezę.

Prawidłowy cholesterol zapewni Ci bardzo radość i zdrowie na długie lata!

Jego dobry poziom jest dla Ciebie przyjazny i jak najbardziej potrzebny, a jedynie jego nadmiar jest dla Ciebie bardzo szkodliwy.

4.1. Cholesterol – Dlaczego Jest Potrzebny

Cholesterol jest kluczowym budulcem naszych błon komórkowych a także jest potrzebny do produkcji wcześniej wspomnianej witaminy D, hormonów (w tym testosteronu i estrogenu) oraz rozpuszczających (emulgujących) tłuszcz kwasów żółciowych.

Pamiętaj: Cholesterol jest niezbędny do Twojego zdrowia, a jedynie jego nadmierne ilości prowadzą do poważnych chorób.

W rzeczywistości produkcja cholesterolu jest tak ważna, że ​​wątroba i jelita wytwarzają jej aż 80% (patrz 2. Cholesterol – Gdzie Powstaje).

4.2. Dlaczego Cholesterol jest Szkodliwy

Podwyższony poziom cholesterolu, a w tym głównie wysoki LDL, sprawiają, że w Twoich naczyniach tworzy się blaszka miażdżycowa. Kiedy blaszka miażdżycowa zwęża naczynie, uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi do narządów, co powoduje różne dolegliwości i choroby, wynikające z miażdżycy i niedokrwienia różnych narządów, takie jak np.:

 • duszność,
 • zmęczenie,
 • bóle w klatce piersiowej,
 • skurcze łydek,
 • zawroty głowy,
 • bóle nóg.
 • A także zawał serca czy udar mózgu.

Wyobraź sobie, że prawidłowe naczynie krwionośne w środku jest szerokie, aby mogła przez nie płynąć krew do ważnych dla Ciebie narządów (serca, mózgu, naczyń w głowie, czy w nogach). W momencie zwężenia tego naczynia przepływ krwi staje się ograniczony. Wtedy możesz zachorować na choroby, które wynikają z niedokrwienia danego narządu (spójrz na rysunek 4 poniżej).

Rysunek 4 – Normalna zdrowa tętnica po lewej stronie oraz niezdrowa tętnica z miażdżycą po prawej stronie obrazka.

To właśnie miażdżyca, którą powoduje podwyższony cholesterol, jest główną przyczyną chorób układu krążenia, takich jak zawał serca lub udar mózgu, które są odpowiedzialne za prawie połowę wszystkich zgonów w Polsce!

Głównymi objawami i przykładami chorób wywołanych przez miażdżycę są:

 • Choroba niedokrwienna serca, która objawia się m.in. dusznością i bólami w klatce piersiowej.
 • Choroba niedokrwienna tętnic kończyn dolnych, w której możesz odczuwać  bolesne skurcze łydek i ból przy chodzeniu.
 • Choroba niedokrwienna tętnic szyjnych, która może powodować zawroty głowy, a także przejściowy atak niedokrwienny mózgu!

Podsumowanie

Cholesterol to tłuszcz produkowany w większości przez Twoją wątrobę i jelita, który jest niezbędny do zdrowia. Cholesterol pełni bardzo ważną funkcję w Twoim organizmie – buduje błony komórkowe, produkcje witaminę D, hormony steroidowe, takie jak testosteron i estrogen oraz rozpuszczające tłuszcz kwasy żółciowe. Jedynie jego nadmierne ilości wpływają na rozwój miażdżycy i zwiększają ryzyko takich chorób jak choroba niedokrwienna serca, zawał serca czy udar mózgu.

Czy zmagałeś się kiedykolwiek lub być może zmagasz się obecnie z podwyższonym cholesterolem? Czy wiesz, że możesz naturalnie, bez leków obniżyć jego poziom?

Źródła

 1. Reid, Bolland, Grey. Effects of vitamin D supplements on bone mineral density: a systematic review and meta-analysis. Lancet. 2014 Jan 11;383(9912):146-55. doi: 10.1016/S0140-6736(13)61647-5. PubMed
 2. Harvard Health Publishing. How it’s made: Cholesterol production in your body. Harvard Health Publishing – Harvard Medical School.

Ten artykuł był ostatnio modyfikowany 29 września 2019 15:18

Lekarz Sylwia Łuczyńska

Jestem lekarzem z jasnym celem poprawiania jakości życia i zdrowia Polaków poprzez edukację zdrowotną i Medycynę Stylu Życia w oparciu o najnowsze badania i dowody naukowe. Więcej o mnie przeczytasz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny publicznie. Oznaczone pola są obowiązkowe*